0. kapitola

28. listopadu 2013 v 23:14 | Aussie
Maria se probudila do zvuků "Roar" od Katy Perry. Byl to ten typ písně, který se po několika dnech neomrzel a ani jí nezajímal. Po dlouhém zkoušení jejích oblíbených textů, které zanedlouho začala nenávidět se rozhodla použít něco neutrálního. Byl to jen další krok za úplnou neutralizací jejího života. Odříznutí všeho zajímavého nebo potencionálně nepřirozeného.
Nevěděla, jestli se jí to líbí. Když byla v jejím "neutrálním módu", byla skoro mrtvá. Na nic nemyslela a nic jí nazajímalo. Nebyla sama sebou a nebyla ani ničím jiným. Cítila se jako větévka unášená proudem vody. Její rodiče tomu říkali vedení od Boha. Ona sama si nebyla jistá. Byla si však jistá jednou věcí... i kdyby zalezla do své ulity sebevíc, její sny ji trápit nepřestanou. Trápily ji, nebo ji těšily? Naznačovaly jí něco? Ať byl výsledek jakýkoli, chytla Maria propisku a sepsala detaily jejího snu. Stejné jako vždy.
Od té doby, co se přetěhovala z Ameriky do Varšavy, začala potkávat příbuzné o kterých nic nevěděla a byla nucená do věcí, které nikdy nechtěla dělat. Nakonec se však smířila a tyto věci se staly rutinou. Proto ani Mariu nenapadlo zamyslet se nad tím, proč se modlí každé ráno k Bohu na kterého si není jistá, jestli věří. Po snědění jejích snídaňových vloček si už ani nevzpomněla na svůj dnešní sen a než dojela do školy, myslela už na úplně jiné věci.
Polština, polština, polšina, angličtina, němčina, polština. Polšina, polština, polština! Nikdy nepochopí ten jazyk. Vždycky bude mít raději angličtinu. Vyrostla s ní a i když mluvila polsky, nacházela angličtinu mnohem výstižnější a pěknější. Němčina u ní byla na hraně. Nezněla jí dobře a hloupé gramatické poučky neměla ráda. Přesto lepší než polština.
Proč nemohou všichni mluvit anglicky?
Den uběhl jako každý jiný. Dobří učitelé, špatní učitelé, horda polštiny, žádná angličtina. A na projekt s literatury byla dána do dvojice s Ariou. Jako by jí neměla dost. Musela si s ní vyměnit číslo. Musela se s ní domluvit na schůzku. Bude s ní muset strávit dva měsíce. A dnes byla ještě horší než obvykle. Tvářila se nešťastně a mumlala si něco v němčině.
Možná byla její nedávná úvaha o jazycích špatná. Možná je němčina horší než polština. Ještě se nad tím bude muset zamyslet. Hned co dopíše ten projekt s Ariou.
Domů došla v půl páté večer. Snědla večeři a psala domácí úkoly s půlkou mozku vypnutou ne úmyslně, ale z únavy. Pondělky byly vyčerpávající. Sotva prhodila pár slov s jejími rodiči a už šla spát. To ještě netušila, že dnes poprvé se její obvyklé sny změní v noční můru... a možná ještě mnoho jiného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama